صفحه اصلی > اخبار > اخبار و رویدادهای بین الملل 


  چاپ        ارسال به دوست

قاضی سراج در نشست خبری مشترک با رئیس کمیته تحقیق ارمنستان:

سفر رئیس کمیته تحقیق و بازرسی کل ارمنستان به تهران در راستای اجرای تفاهم‌نامه همکاری صورت گرفته است

رئیس سازمان بازرسی کل کشور و رئیس کمیته تحقیق ارمنستان در یک نشست خبری به سؤالات خبرنگاران پاسخ گفتند.
به گزارش روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور قاضی ناصر سراج با تشریح جایگاه سازمان بازرسی کل کشور به‌عنوان آمبودزمان ایران در انجمن آمبودزمان آسیایی و آمبودزمان بین‌المللی گفت: سازمان بازرسی کل کشور ضمن فعالیت‌های آمبودزمانی با خیلی از کشورهای دیگر تفاهم‌نامه همکاری امضاء کرده است که از جمله این کشورها ارمنستان است که طی سفری که اوایل امسال به ایروان داشته‌ایم، این تفاهم‌نامه منعقد شده است و سفر اخیر رئیس کمیته تحقیق ارمنستان به تهران در راستای اجرای این تفاهم‌نامه صورت گرفته است.
وی ادامه داد: یکی از موارد و بندهای تفاهم‌نامه سازمان بازرسی و کمیته تحقیق ارمنستان حمایت از اتباع کشور در سفر به کشورهای دیگر است. سالیانه صد هزار نفر از ایران به‌عنوان توریست یا برای انجام کارهای تجاری به ارمنستان سفر می‌کنند که به لحاظ عدم اطلاع از سیستم حقوقی این کشور، تعدادی از هم وطنان ما بازداشت شده‌اند که با مذاکراتی که طی سفر اخیر این‌جانب به ایروان با مسئولان عالی این کشور از جمله نخست وزیر، وزیر دادگستری و رئیس آمبودزمان ارمنستان داشتیم موفق شدیم تعداد زیادی از زندانیان ایرانی را به کشور باز گردانیم و همچنین تفاهم‌نامه استرداد مجرمین و محکومین امضاء گردید که امیدواریم این تفاهم‌نامه‌ها به‌زودی اجرایی شود.
در ادامه این نشست آقوان هوسپیان رئیس کمیته تحقیق ارمنستان هم گفت: هیأت ارمنستانی تحت سرپرستی بنده به دعوت آقای سراج به ایران آمده است. ارمنستان و ایران دارای روابط حسن هم‌جواری هستند که تاریخ و پیشینه هزاران ساله دارد.
رئیس کمیته تحقیق ارمنستان با اشاره به مذاکراتی که طی سفر به تهران با مقامات قضایی ایران داشته گفت: در ملاقات‌های دیروز و امروز به این توافق دست پیدا کرده‌ایم که به امضای تفاهم‌نامه همکاری کفایت نکرده و بلکه در بازه زمانی دو ساله در راستای اجرایی کردن این قراردادها و تفاهم‌نامه‌ها برنامه ریزی صورت بگیرد. با خوشحالی باید اعلام کنم که بر اساس آماری که در دست داریم، اتهامات و جرایمی که علیه شهروندان ایرانی در ارمنستان انجام می‌شد، به طرز ملموسی کاهش پیدا کرد که ثمره تلاش و همکاری دو جانبه هر دو کشور بود.
هوسپیان افزود: از طرف خودمان این اطمینان را می‌دهم و اطمینان دارم که از طرف همکاران ایرانی این آمادگی وجود دارد که در توسعه و تعمیق بیشتر همکاری‌های دو جانبه گام برداریم. همچنین باید تمام تلاش خودمان را به کار ببندیم که شهروندان ایرانی که اگر جرمی را در ارمنستان مرتکب می‌شوند، حتماً محکومیت خود را در ایران انجام دهند که این می‌تواند ثمره همکاری دو طرفه باشد.
رئیس کمیته تحقیق ارمنستان در پاسخ به این سؤال که چه تعداد زندانی ایرانی در ارمنستان داریم گفت: هم اکنون 12 نفر ایرانی در ارمنستان بازداشت هستند و 20 نفر نیز مجرم شناخته شده‌اند. مجدداً تکرار می‌کنم که ما از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنیم که محکومینی که برای آنان حکم صادر می‌شوند، هر چه زودتر به ایران منتقل شده و محکومیتشان را در ایران سپری کنند. بعد از سفر آقای سراج ما 7 نفر را به ایران منتقل کردیم. می‌خواهم اطمینان بدهم که حقوق این شهروندان در سطح بالایی رعایت شده است.


١٦:٢١ - يکشنبه ٥ دی ١٣٩٥    /    شماره : ٢١٨٩    /    تعداد نمایش : ١٤٣٣٠شعار سال ۱۳۹۹: جهش تولید
گزارش تصویری
سخن روز
مقام معظم رهبری: توقع من اجرای تصمیمات قاطع، عملی و بدون ملاحظه در مبارزه با فساد است