صفحه اصلی > اخبار > اخبار و رویدادهای بین الملل 


  چاپ        ارسال به دوست

قاضي سراج در اجلاس قرقيزستان

آمبـودزمان(نهاد نظارت و بازرسي و رسيدگي به شكايات مردمي) به عنـوان نهاد واسط میان جامعه مدنی و دولت، نهادی اصالتـاً اجرایی محســوب می‌شود که کار تضمین حقوق افراد و به خطا نرفتن دستگاه‌های دولتی را بر عهده دارد. 
رئیس سازمان بازرسی کل كشور  که در رأس هیئتی برای شرکت در اجلاس «نقش آمبودزمان برای تقویت اقدامات هنجاری و قانونی در زمینه حقوق بشر» به بیشکک قرقیزستان سفر کرده است، در نخستين روز برگزاري اين اجلاس در سخنراني خود اظهار داشت: آمبـودزمان‌ها به عنـوان نهادهـای واسط میان جامعه مدنی و دولت، نهادهایی اصالتـاً اجرایی محســوب می‌شوند که کار تضمین حقوق افراد و به خطا نرفتن دستگاه‌های دولتی را بر عهده دارند. سراج گفت: دایره فعالیت‌های آمبودزمانی سازمان بازرسی کل کشور به‌ویژه در خصوص ایفای حقوق شهروندی، ذیل پنج کارکرد اساسي اطلاع‌رسانی عمومی، دریافت شکایات، بررسی‌های مبتنی بر شکایات و بررسی‌های مستقل از شکایات، ارجاع، پیگیری و پاسخگويي قرار مي‌گيرد.
رئيس سازمان بازرسي كل كشور با اشاره به برگزاري انتخابات‌هاي متعدد در كشورمان طي ساليان پس از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي، در خصوص نقش نهاد نظارتي در عرصه برگزاري انتخابات گفت: انتخابات در نظام جمهوری اسلامی ایران یکی از مؤلفه‌های اصلی مشارکت همگانی توأم با احساس مسئولیت مردم در اداره کشور است و افتخار نظام جمهوری اسلامی در طول سالیان گذشته ارائه تلفیقی از دین‌داری و مردم‌سالاری در قالب مدل جمهوری اسلامی است.
وي در ادامه سخنراني خود گفت: از آنجایی که اجرای صحیح  قانون انتخابات در هر کشوری تضمین‌کننده سلامت آن انتخابات می‌باشد و رعایت اصول صحیح انتخابات از سوی مجریان باعث جلب اعتماد عمومی، افزایش مشارکت و ارتقای سرمایه اجتماعی می‌شود، در جمهوری اسلامی ایران اجرا و نظارت بر برخی از مواد قانون انتخابات از جمله مواد ٥٩ و ٦٨ در خصوص فعالیت‌های انتخاباتی مربوط به مجلس شورای اسلامی و فعالیت‌های انتخاباتی مربوط به ریاست جمهوری در خصوص ممنوعیت استفاده از اموال، امکانات و وسایل دولتی و نهادهای عمومی و همچنین رعایت زمان‌بندی‌های لازم در انجام تبلیغات انتخاباتی بر عهده قوه قضاییه گذاشته شده است. از سوی دیگر طبق اصل ١٧٤ قانون اساسی، سازمان بازرسی کل کشور که از سوی قوه قضاییه، مسئولیت نظارت برحسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین را برعهده دارد، نظارت بر روی فعالیت‌های انتخاباتی از جمله فعالیـت‌های احزاب، گروه‌های سیاسی و افراد در زمان انتخابات که ممکن است روند صحیح انتخابات را خدشه‌دار نماید، عهده‌دار می‌باشد. بر این اساس، آمبودزمان جمهوری اسلامی ایران به کمک تمامی ابزارهای خود از ابزارهای الکترونیکی در فضای مجازی گرفته تا روش‌های سنتی ملاقات حضوری، آماده دریافت گزارش‌ها و شکایات مردمی در این زمینه می‌باشد و خود نیز در برخی موارد رأساً اقدام به انجام نظارت می‌کند. این آمادگی‌ها در ایام انتخاباتـی به صورت ٢٤ ساعتـه در می‌آید. به علاوه در قانون جدیدی که مراحل نهایی بررسی و تصویب خود را می‌گذراند، رییس آمبودزمان ایران به عنوان نهاد حمایت‌کننده از حقوق مردم، به عنوان یکی از اعضای هیأت عالی نظارت بر انتخابات تعیین خواهد شد که گامی مهم در تضمین سلامت دموکراسی در ایران محسوب می‌شود. این پدیده به عنوان یکی از تحولات اصلی در کارکردهای آمبودزمان ایران تلقی می‌شود و علاوه بر ساز وكارهاي قانونی و نظارتی پیشین که در کشور وجود داشت، مردم با اعتماد به آمبودزمان خویش می‌توانند از نظارت بر فعالیت‌های انتخاباتی افراد، گروه‌ها و احزاب در ایام برگزاری انتخابات اطمینان حاصل نمایند.
سراج در خاتمه سخنان خود اظهار داشت: انتخابات در نظام جمهوری اسلامی ایران یکی از مؤلفه‌های اصلی مشارکت همگانی توأم با احساس مسئولیت مردم در اداره کشور است و افتخار نظام جمهوری اسلامی در طول سالیان گذشته ارائه تلفیقی از دین‌داری و مردم‌سالاری در قالب مدل جمهوری اسلامی است. مردم ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ١٣٥٧به‌طور متوسط هر سال یک بار در انتخابات شرکت کرده‌اند که آخرین مورد آن به بهار سال جاری و انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا مربوط می‌شود که ضمن آن بیش از ٧٢ درصد واجدین شرایط در انتخابات شرکت کرده‌اند.
آنچه از حضور گسترده مردم در انتخابات و مشارکت سیاسی آنها بر می‌آید در وهله اول حکایت از علاقمندی آنها به سرنوشت سیاسی کشور دارد که فارغ از هر نوع فشار و اجبار دولتی، آنها را ساعت‌ها در صفوف طولانی رأی‌دهی به مشارکتی فعال وا می‌دارد و دوم، اطمینان آنها از صحت روند و نتایج انتخابات و دقت‌های نظارتی در تمام مراحل پیش، حین و بعد از رأی‌گیری‌هاست که طی قریب چهل سال از حیات نظام اسلامی در شرایط صلح و جنگ، تحریم و غیرتحریم و انبساط و انقباض اقتصادی، اطمینان‌بخش مردم از حسن جریان امور انتخاباتی و ارتقادهنده سرمایه اجتماعی ایرانی بوده است.
گفتني است اين اجلاس با حضور آمبودزمان‌هاي منطقه اورآسيا و كشورهاي قرقيزستان، روسيه، ايران، تركيه، پاكستان، مولداوي،لاتويا، لتوني، اتريش، مغولستان، تاجيكستان، ارمنستان، قزاقستان، ازبكستان، نمايندگان سازمان ملل متحد، اتحاديه اروپا، دبير كل موسسه آمبودزمان بين‌المللي(IOI) از ١٥ تا ١٧ شهريور در قرقيزستان در حال برگزاري است.


١٠:٣٥ - پنج شنبه ١٦ شهريور ١٣٩٦    /    شماره : ٢٦٣٣    /    تعداد نمایش : ١٠٤٩٨شعار سال ۱۳۹۹: جهش تولید
گزارش تصویری
سخن روز
مقام معظم رهبری: توقع من اجرای تصمیمات قاطع، عملی و بدون ملاحظه در مبارزه با فساد است